AutoMax Group s.r.o.
Tel: +420 737 211 913


Tři boxy na kopci na konci města Dačice

14.01.2019 13:08

Tři boxy na kopci na konci města Dačice

Na konci města Dačice ve směru na Jindřichův Hradec naproti čerpací stanici Benzina vyrostlo letos na jaře nové mycí centrum. Na svědomí ho má místní provozovatel autoservisu firma Auto Štěpán, technologie dodala společnost AutoMax.

Volba padla na AutoMax

Mycí centrum bylo otevřeno v březnu, takže v době našeho rozhovoru se spolumajitelem a jednatelem firmy Jiřím Štěpánem v listopadu už mělo za sebou celou jarní i letní sezonu. Nejdříve nás samozřejmě zajímalo, co vedlo úspěšného podnikatele k nové aktivitě.

Podnikáme v autoopravárenství od roku 1993. Jsme rodinná firma a zjistili jsme, že v Dačicích taková služba chybí a my sami potřebujeme někde umývat automobily, začali jsme se o to zajímat,

řekl nám na úvod Jiří Štěpán. Bratři Štěpánovi proto navštívili několik podobných zařízení v okolí a na základě svých zkušeností oslovili zástupce brněnské pobočky firmy AutoMax, která prodává a instaluje mimo jiné kartáčové mycí linky a samoobslužné mycí boxy. Nebyla to samozřejmě jediná možnost, testovali i nabídky jiných dodavatelů, ale nakonec se ukázalo, že za relativně kompromisní částku i s ohledem na kvalitu mytí je zařízení značky Mix společně s chemií MA-FRA optimální variantou.

Realizaci prodloužily úřady

Důležitá byla i volba pozemku. Pro mycí centrum si vytipovali hned několik lokalit, ale volba nakonec padla na místo nad Dačicemi u ulice Hradecká naproti čerpací stanici Benzina. „Je tu kousek obytná zóna a příští rok by se tady mělo stavět nákupní centrum. Myslím si, že tato lokalita potřebuje i toto mycí centrum a že to pro nás bude vratná investice,“ říká Jiří Štěpán.

Pozemek na mycí linku si zde koupili do vlastnictví a nejdříve muselo padnout rozhodnutí, zda postavit bezkontaktní mycí boxy, nebo portál. „Já osobně používám pouze bezkontaktní myčky, a tak jsem ani o něčem jiném než mycích boxech neuvažoval. Pouze jsme řešili, kolik boxů postavit a bylo nám řečeno, že dva nevypadají dobře, ať postavíme tři,“ vysvětluje Jiří Štěpán a dodává, že udělali dobře, protože už nyní je tady docela plno a dva boxy by často náporu zákazníků nestačily.

A pak začalo „kolečko“ schvalování. Přestože všechny úřady jsou místní, nakonec schvalovací proces trval půldruhého roku. „Stavět jsme začali 26. září loňského roku a do Vánoc jsme to měli hotové. Na kolaudaci jsme však bohužel čekali další tři měsíce, takže jsme otevírali až letos v březnu,“ vypráví Jiří Štěpán a povzdechne si: „Nebyl problém v úřadech, ale s termíny. Věc, která je řešitelná do 14 dnů, trvá čtyři měsíce. Všechno je sice jasně dané, ale chybí tady ochota lidí na úřadech postupovat rychleji...

Komplexní služby

Centrum nabízí tři samoobslužné boxy pro osobní a dodávkové automobily se světlou výškou
3,10 m a podlahovými rošty rozměru. Zákazníci ještě mají k dispozici vysavač, pračku koberců, kompresor, černidlo na pneumatiky a parfémovač. Všechna tato zařízení dodala firma AutoMax.

Příjezdová komunikace je dostatečně dlouhá i pro případ, že by se zde tvořily fronty, mycí boxy jsou přitom dostatečně široké pro dobrou manipulaci s tryskou a dostatečný odstup od vozidla.

Kromě těchto pomůcek pro údržbu exteriéru i interiéru vozidla mají zákazníci k dispozici také přístřešek, kde najdou zákazníci myčky automat na kávu a pití. „Začíná tady i cyklostezka, a navíc jsme chtěli, aby tady bylo i nějaké zázemí,“ vysvětluje Jiří Štěpán.

Vodu vyřešila studna

Tři boxy na kopci na konci města DačiceMycí centrum stojí na kopci nad Dačicemi, a tak nás samozřejmě napadla otázka, jak zde byla vyřešena dodávka vody. „To byl samozřejmě trochu problém a nakonec jsme zde nechali navrtat studnu. Je 30 m hluboká a ve skále, takže by s dostatkem vody neměl být problém. Nakonec se ukázalo, že i její kvalita je pro účely mytí automobilů dobrá,“ říká Jiří Štěpán.

Myčka nemá vlastní čističku odpadních vod. „Chemie, kterou používáme, je ekologicky odbouratelná a při velkém zředění navíc není nebezpečná pro životní prostředí. Když jsme si to zjišťovali, dostali jsme od správy kanalizací informaci, že tady není čistička potřeba,“ dodal Viktor Nohel, ředitel divize mycích linek společnosti AutoMax.

Pět nebo šest programů

V prvním a druhém boxu je k dispozici jedna pistole a celkem pět programů, ve třetím je vedle pistole i kartáč, a tudíž šest programů. Tlak proudu vody v pistoli lze díky invertorové technologii měnit v rozpětí 90 až 120 barů. Pokud má být mytí účinné, není dobré vypustit ani jeden program s výjimkou kartáče, který je zde kvůli konzervativním zákazníkům. Začíná se samozřejmě předmytím, které se aplikuje středním tlakem 90 barů. To pomáhá k tomu, aby nanášená směs byla v dostatečné koncentraci. Zákazník tak bezpečně uvolní hmyz, zbaví povrch mastnot, ale přitom nehrozí sebemenší poleptání nebo narušení laku či chromovaných částic.

Následuje šamponování s práškem pod vysokým tlakem až 120 barů, který zásadně zvyšuje efekt odstranění špíny, aniž narušuje povrch vozidla. Šampon navíc neutralizuje chemii po předmytí a připraví karoserii poté, co ji opláchnete čistou vodou, na nanesení vosku. Vosk obsahuje nanočástice, takže dobře ulpívá v drobných nerovnostech karoserie a vytváří film, který karoserii chrání před dalším znečištěním, před statickým nábojem přitahujícím nebezpečné prachové částice a také před povětrnostními vlivy. Obsahuje totiž hydrofobní látky, které způsobí, že se voda shlukuje do větších kapek a ty pak vlivem gravitace snáze opouštějí karoserii. Mytí se pak zakončí oplachem demineralizovanou vodou, která zamezí vzniku fleků na karoserii po uschnutí.

Platba kartou nebo datovým klíčem

Mycí centrum je otevřené ve dne v noci, sedm dní v týdnu. Mycí interval po vhození 10 korun je nastaven na jednu minutu, a výsledná cena mytí se tak odvíjí od velikosti automobilu, jeho znečištění a šikovnosti zákazníka. Ten může samozřejmě naházet do ovládacího panelu klasicky mince, ale nemusí si zoufat, když je nemá. Systém totiž umožňuje získání žetonů jak pomocí kreditní karty, tak bankovek nebo mincí (10, 20, 50 Kč). Pro stálé zákazníky je nejvýhodnější datový klíč, který měnička rovněž vydává. Ten si zákazníci mohou sami podle potřeby dobíjet a na základě toho si pak vystavovat i daňový doklad. Při nabíjení datového klíče nabízí myčka Dačice bonusový systém. Za každých 500 korun dostanete desetiprocentní slevu. Datové klíče si mohou pořizovat pro své zaměstnance i firmy jako něco navíc k užívání služebního automobilu.

Zázračná čistička koberců

Čtyři boxy doplňuje i výše zmíněné stání s vysavačem a čističkou textilních i gumových autokoberců. Za deset korun vyčistí všechny čtyři koberce. Pračka má mechanické rotační válce, které vyčistí špínu, a čistá studená voda je pak vypere. Po vytažení ven jsou koberce samozřejmě vlhké, ale ne moc, takže se mohou hned vrátit na své místo do automobilu. Komu by to nevyhovovalo, může vodu vypnout a koberečky několikrát nechat projet čističkou, aby byly důkladně „vyždímané“.

Dačice sice neleží na horách, ale oblast nad městem je ve výšce bezmála 500 m nad mořem. I proto tady bývá docela tuhá zima. Jak si za třeskutých mrazů povede nová myčka? „Panely jsou vyhřívané a celým systémem jako ochrana proti zamrznutí cirkuluje voda. Pokud teplota klesne pod -5°C, cirkulace se zastaví a voda se ze systému automaticky vyfoukne. Ostatně mýt automobil při těchto teplotách už stejně nemá smysl,“ dodává Viktor Nohel. „I když už máme za sebou půl roku provozu, ještě to stále není všechno hotové. Musíme ještě vychytat některé mouchy, aby od nás zákazníci odjížděli maximálně spokojeni,“ dodává Jiří Štěpán na závěr. A my dodáváme, že myčka se sice nijak agresivně nepropaguje v okolí, ale za to má vzorné webové stránky. Najdete zde mimo jiné krátký film o tom, jak probíhala stavba celého mycího centra, ale hlavně podrobný videonávod, jak používat jednotlivé programy, jak si vyměnit peníze nebo žetony apod. „Všude sice máme návody, ale spousta lidí si je nepřečte. Asi si myslí, že všechno vědí. I proto jsme ke všemu nechali udělat videonávody. Člověk, který navštíví naše webové stránky, rychle zjistí, co tady pak má dělat,“ dodává Jiří Štěpán.


Zdroj: Petrol Magazín 2018/6, str. 50 - 52 | Autor: Jiří Kalač, Foto: autor a archiv

Kontaktní formulář

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.


Ceník

Ceník našich služeb.

Více ›

O značce Lavor

Lavor PRO

Více ›

O značce IPC

Více ›

Rychlý kontakt

Tel:+420 733 219 798             +420 737 211 913          (mycí boxy/mycí linky)


© 2020, AutoMax Group s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Výměna odkazů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑